Godziny Otwarcia

Pn – Pt: 10:00 – 19:00, Sob: 10:00 – 14:00

Telefon

+48 500 368 400

Gdzie jesteśmy?

ul. Antoniuk Fabryczny 55 lok. 1,  Białystok

Usługi

Profilaktyka
chorób zakaźnych

umów się na wizytę – online

skontaktuj się z nami

Profilaktyka chorób zakaźnych

Program profilaktyki kociąt i szczeniąt
Wszystkie młode zwierzęta już od pierwszych godzin życia narażone są na pasożyty i drobnoustroje które mogą zagrażać ich życiu. Niektóre gatunki robaków ( tasiemce, nicienie) mogą także przenosić się na człowieka i stać się przyczyną chorób. Szczenięta mogą zarażać się nicieniami już w życiu płodowym, koty już w pierwszych dniach życia razem z mlekiem matki, dlatego też tak ważna jest odpowiednia profilaktyka przeciw pasożytnicza młodych zwierząt. Przestrzeganie zasad i terminów szczepień i odrobaczeń naszych pupili ma na celu także ochronę zdrowia ich właścicieli.
W pierwszych tygodniach życia szczeniąt i kociąt ich organizmy są chronione przed groźnymi wirusami przez przeciwciała znajdujące się w mleku matki( najwięcej znajduje ich się w pierwszych dniach karmienia tzw. siarze). Z czasem jak szczenięta/kocięta rosną przeciwciała matczyne nie są już wystarczające aby chronić młode zwierzę przed zakażeniami. Kiedy przeciwciała matczyne są już za słabe aby chronić oseski, to ich obecność nie pozwala w pełni uodpornić szczenięta i kocięta przeciw chorobom, za pomocą szczepionek. Jest to tak zwana „luka immunologiczna”.
Dlatego też niezbędne są powtórki szczepień u młodych zwierząt- szczenięta należy szczepić 3 razy w odstępach 3 tyg, a kocięta 2 razy. Uwzględniając te wszystkie aspekty fizjologii młodych zwierząt stworzone są programy profilaktyki. W naszej Przychodni zalecany jest taki program: