Godziny Otwarcia

Pn – Pt: 10:00 – 19:00, Sob: 10:00 – 14:00

Telefon

+48 500 368 400

Gdzie jesteśmy?

ul. Antoniuk Fabryczny 55 lok. 1,  Białystok

Usługi

Zabiegi
Stomatologiczne

umów się na wizytę – online

skontaktuj się z nami

Zabiegi stomatologiczne u zwierząt Białystok

Sanacja jamy ustnej (Usunięcie kamienia nazębnego)
Usunięcie kamienia nazębnego jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów leczniczo-profilaktycznych u małych zwierząt. Zawsze obejmuje dokładne zbadanie jamy ustnej, ponieważ ponad 2/3 psów i kotów w wieku powyżej 2 lat wykazuje objawy chorób przyzębia. Najważniejszą metodą terapii i profilaktyki pozostaje kontrola płytki bakteryjnej. Sama płytka i jej usunięcie nie jest najważniejszym problemem w stomatologii. Widoczny na zębach kamień nazębny sam w sobie nie jest chorobą, a jedynie przejawem braku higieny i skutkiem mineralizacji płytki nazębnej. Głównie znaczenie kliniczne mają osady przy granicy dziąseł oraz w obszarze poddziąsłowym, a szczególnie ich bakteryjny komponent. W związku z tym sanacje jamy ustnej można uznać za zabieg mający na celu zapobieganie powstawaniu płytki nazębnej.
Istotą zabiegu sanacji jamy ustnej jest nie tylko dokładne pozbycie się płytki nazębnej, ale tez stworzenie jak najlepszych warunków do kontynuowania kontroli nad akumulacją płytki bakteryjnej. Takie podejście rozszerza zakres czynności poza popularnie uznane ultradźwiękowe usuwanie kamienia nazębnego. Usuwanie kamienia nazębnego, nawet w bardzo delikatny sposób, powoduje powstanie mikroskopijnych uszkodzeń na powierzchni szkliwa i w efekcie jego powierzchnia staje się porowata, co sprzyja gromadzeniu się płytki nazębnej. Odkładanie się kamienia nazębnego na takiej powierzchni jest szybsze, aby temu zapobiec i wyrównać uszkodzoną powierzchnię należy oczyszczone z kamienia miejsce poddać polerowaniu.
Dlatego też poza zwyczajowym usunięciem kamienia nazębnego wykonuję polerowanie za pomocą wolnoobrotowej polerko-frezarki stomatologicznej używając specjalnych końcówek do polerowania szkliwa. Po polerowaniu i wypłukani jamy ustnej wraz z rowkiem dziąsłowym polecam fluoryzację zębów. Jest ona wskazana aby wzmocnić odporność uzębienia na resorpcje i próchnicę. Fluoryzacja działa przeciwbakteryjnie i zapobiega narastaniu płytki nazębnej. Fluoryzację przeprowadzam nakładając na uzębienie piankę zawierającą 1.23% fluor. Po fluoryzacji powierzchnie zębów i dziąseł pokrywam substancją o charakterze wosku, mając na celu izolację zębów od środowiska jamy ustnej.
Wszystkie te czynności aby wykonane były prawidłowo wymagają pełnego znieczulenia ogólnego (sedacji). Kwalifikacja do znieczulenia jest obowiązkowa w związku z tym zabieg poprzedza pełne badanie kliniczne uzupełnione badaniami laboratoryjnymi i badaniem układu krążeniowo-oddechowego.
Schemat sanacji jamy ustnej w Przychodni Weterynaryjnej „AMICUS”:

badanie ogólne w celu kwalifikacji do znieczulenia (w razie konieczności badanie laboratoryjne, kardiologiczne);
przygotowanie pacjenta do zabiegu;
premedykacja i znieczulenie ogólne;
usunięcie kamienia nazębnego i osadów z koron zębowych i przestrzeni poddziąsłowych;
polerowanie koron zębowych (opcjonalnie)
fluoryzacja zębów (opcjonalnie);
pokrycie koron zębowych substancją izolującą;
wybudzenie pacjenta po zabiegu.

Dalsze zdrowie jamy ustnej zwierzęcia zależy od zasad higieny przestrzeganych przez właściciela w domu. Profilaktyka polega na szczotkowaniu zębów, smarowaniu dziąseł żelami, płukanie jamy ustnej, pokrywanie uzębienia substancją uszczelniającą.
Do szczotkowania należy używać specjalnych szczoteczek i past przeznaczonych dla zwierząt, ponieważ preparaty ludzkie mogą wywołać zatrucia i niestrawności. W utrzymania higieny jamy ustnej u małych zwierząt pomagają też dodatki żywieniowe, przekąski, kostki o ustalonych właściwościach sprzyjających usuwaniu płytki nazębnej. Dostępne są także diety stomatologiczne. Profilaktyka żywieniowa powinna uwzględnić eliminację pokarmów bogatych w cukry, zmniejszenie częstotliwości żywienia, wykluczenie kleistych miękkich pokarmów, zmiana konsystencji pokarmów na twardą.
Zapraszamy do korzystania z usług