Program profilaktyki kociąt i szczeniąt

Wszystkie młode zwierzęta już od pierwszych godzin życia narażone są na pasożyty i drobnoustroje które mogą zagrażać ich życiu. Niektóre gatunki robaków ( tasiemce, nicienie) mogą także przenosić się na człowieka i stać się przyczyną chorób. Szczenięta mogą zarażać się nicieniami już w życiu płodowym, koty już w pierwszych dniach życia razem z mlekiem matki, dlatego też tak ważna jest odpowiednia profilaktyka przeciw pasożytnicza młodych zwierząt. Przestrzeganie zasad i terminów szczepień i odrobaczeń naszych pupili ma na celu także ochronę zdrowia ich właścicieli.
W pierwszych tygodniach życia szczeniąt i kociąt ich organizmy są chronione przed groźnymi wirusami przez przeciwciała znajdujące się w mleku matki( najwięcej znajduje ich się w pierwszych dniach karmienia tzw. siarze). Z czasem jak szczenięta/kocięta rosną przeciwciała matczyne nie są już wystarczające aby chronić młode zwierzę przed zakażeniami. Kiedy przeciwciała matczyne są już za słabe aby chronić oseski, to ich obecność nie pozwala w pełni uodpornić szczenięta i kocięta przeciw chorobom, za pomocą szczepionek. Jest to tak zwana „luka immunologiczna”.
Dlatego też niezbędne są powtórki szczepień u młodych zwierząt- szczenięta należy szczepić 3 razy w odstępach 3 tyg, a kocięta 2 razy. Uwzględniając te wszystkie aspekty fizjologii młodych zwierząt stworzone są programy profilaktyki. W naszej Przychodni zalecany jest taki program:

 

Szczepienie i odrobaczenie szczeniąt.

 

Szczepienia uodparniające na choroby: Parwowiroza, Nosówka, Choroba Rubartha, Leptospiroza, Parainfluenza, Adenowirus typ 2( Kaszel kenelowy), Wścieklizna

 

 • Pierwsze odrobaczenie 2-3 tydz życia
 • Kolejne odrobaczenie co 4 -5 tyg. do ukończenia 6 msc. życia
 • Następnie w zależności od narażenia na inwazję ( psy myśliwskie, żyjące głównie w domu lub w kojcu) profilaktyczne odrobaczanie co 3-4 msc.
 • Wskazane jest badanie kału na obecność pasożytów, kontrolnie co 6 msc, i przy pierwszych odrobaczeniach ( szczególnie u psów ze schroniska, bezdomnych)

 

 • Pierwsze szczepienie 6 tydz. życia
 • Drugie szczepienie po 3 tygodniach 9 tydz. życia
 • Trzecie szczepienie po 3 tygodniach 12tydz. życia

 

Po ukończeniu 12 tygodni życia szczenię powinno być zaszczepione przeciwko Wściekliźnie,
Może się to odbyć podczas trzeciego szczepienia przy użyciu do tego przeznaczonych szczepionek wieloważnych (np. Biocan DHPPi2+LR, Eurican DHPPi2+ LR) bądź podczas kolejnego szczepienia po 3 tygodniach ( np. Rabisin).

 

Kolejne szczepienie młodego psa powinno nastąpić po 12 msc. Powinna być zastosowane kompleksowe szczepienie ( Nosówka, Parwowiroza, ch. Rubartha, Adenowirus, Leptospiroza, Wścieklizna)

 

Szczepienie dorosłego psa powinno odbywać się co roku – szczepienie przeciwko Wściekliźnie( szczepienie urzędowe)
Według najnowszych badań kolejne uodparnianie przeciwko chorobom zakaźnym ( oprócz wścieklizny) może odbywać się co 2 lata. Taki też program profilaktyczny prowadzi nasza przychodnia.

 

Szczepienie i odrobaczenie kociąt.

 

 • Pierwsze odrobaczenie w wieku 4-5 tyg.
 • Kolejne co miesiąc do ukończenia 6 msc. życia
 • Następnie w zależności od trybu życia ( kot wychodzący / nie wychodzący) co 3-6 msc.

 

Szczepienia: Herprsvirus i Kalicivirus ( tzw. katar koci, tyfus koci), Panleukopenia, Chlamydioza, Białaczka kocia ( FelV)

 

 • Pierwsze szczepienie 8-9 tydzień życia
 • Drugie szczepienie po 3 tygodniach 11-12 tydz życia

 

Wg prawa polskiego nie ma obowiązku szczepień kotów przeciwko Wściekliźnie, ale zaleca się aby koty wychodzące były szczepione po ukończeniu 16 tyg. życia. Dostępne są także jak i u psów szczepionki wieloważne zawierające jednocześnie wirus wścieklizny jak i pozostałych ch. Zakaźnych.

 

Kolejne dawki przypominające szczepień powinny być powtarzane co 12 msc.